Rolničky na medvědy

V poslední době se stále častěji objevují v médiích i tisku zprávy o napadení člověka medvědem, které bohužel v mnoha případech končí tragicky. Hovoříme-li s těmi, kteří mají zkušenosti s chováním medvědů a věnují se jejich zkoumání, dostaneme užitečné rady, jak se proti útoku medvěda chránit... Naše rolničky na medvědy najdete v našem eshopu ZDE

ALJAŠSKÁ LEGENDA

Stará aljašská legenda vypráví, jak v dávných dobách původní domorodí obyvatelé věřili, že medvědi jsou jen dalším převtělením člověka. Proto si také dobře uvědomovali, jak jsou nebezpeční. Pokud na medvěda narazili, zůstali stát, vztyčili ruce nad hlavu a pravili: "Zdravím tě, bratře medvěde, nechci tě vyrušovat. Chci odejít z tvého území a nechat tě v klidu." Potom ustoupili. Tak praví legenda, která ovšem velice dobře funguje i dnes.

JE MEDVĚD NEBEZPEČNÝ?

Medvěd je ve skutečnosti velice plaché zvíře, které se střetnutí s člověkem raději vyhýbá. Většinou se živí rostlinami, drobnými živočichy, dovede si chytit rybu a rád si pochutná na uhynulých zvířatech. Loví jen občas, většinou staré nebo nemocné kusy. V obydlených oblastech však nejsou výjimkou případy, kdy se medvěd začne přibližovat k lidským obydlím, aby zde sehnal něco dobrého na zub - prohledává nezajištěné kontejnery, sbírá odpadky a postupně tak přestane shánět potravu přirozenou cestou. V takových případech hrozí velké nebezpečí, že medvěd svou plachost ztratí a začne být pro okolí hrozbou.

 

JAK SE VYHNOUT STŘETNUTÍ S MEDVĚDEM?

První a nejdůležitější věcí je, že se snažíme střetnutí s medvědem vyhnout. K útoku dochází, když se medvěd cítí v ohrožení a je náhle překvapený. Ačkoliv má velice dobrý čich, pokud se neslyšně přiblížíme proti větru, začne bránit své teritorium a zaútočí také. Za relativně bezpečnou vzdálenost, kdy by k útoku nemuselo dojít, se považuje 10 metrů a více. Medvěd ovšem může být poraněný nebo nemocný, a v takových případech nikdo nedokáže předem předvídat jeho chování. Nejnebezpečnější jsou samice s mláďaty. Vždy musíme dodržovat zásadu, aby nás medvěd viděl první. K tomu Vám pomůže naše rolnička na medvědy

POMŮCKY PROTI STŘETU S MĚDVĚDEM

Předejít nebezpečnému střetu lze několika způsoby: neustále o sobě musíme dávat vědět, zejména v nepřehledných úsecích a hustších podrostech. Postačující je hlasitý hovor (ne křik), zpěv nebo jiný dostatečný hluk. Na našem trhu jsou již k dostání mnohé užitečné pomůcky - jednou z nich je rolnička na medvědy, jejímž úkolem není medvěda zaplašit, ale cinkáním upozornit na naši přítomnost. Tuto rolničku neboli bear bell dodává kanadská firma Coghlan´s a lze ji zakoupit v našem e-shopu. Díky poutku se suchým zipem je možné ji jednoduše připnout k výstroji či oblečení. Rolničku dokáže utišit magnet všitý v návleku. Snad nebude na škodu trocha černého humoru amerických zálesáků, jak rozpoznat trus černého medvěda a medvěda grizzlyho... v tom od černého jsou borůvky a brusinky, v tom od grizzlyho plno rolniček. Adekvátní náhradou se mohou stát zvonečky, plechovky naplněné kamínky a podobně. Další radou, kterou je dobré se řídit při výletech na území, kde žijí medvědi, je nevonět se a nepoužívat parfémované šampóny a mýdla, zejména s ovocnou vůní.

JAK SE ZACHOVAT PŘI SETKÁNÍ S MEDVĚDEM?

Pokud ke střetu i přes všechna uvedená opatření dojde, je nutné především zachovat klid a vyvarovat se prudkých pohybů, stejně jako přímému kontaktu se zrakem medvěda. Medvěd nemá mimické svaly a tento pohled je pro něj výzvou k souboji. Nikdy se neotáčíme zády. Jestliže se medvěd nepohybuje směrem k nám, zvedneme pomalu paže nad hlavu, aby to vypadalo, že jsme větší, budeme na medvěda klidným, hlubokým hlasem mluvit a velice pozvolna couvat. Jestliže se ovšem medvěd vydá naším směrem, je nejlepším řešením kleknout si tváří k zemi a rukama si zakrýt hlavu a zátylek. Batoh pak v žádném případě nezahazujeme, protože nám chrání záda. Dokonce i když vás medvěd kousne, je nutné dál hrát mrtvého - šelma po čase ztratí zájem a když zjistí, že nepředstavujete hrozbu, odejde. V jiném případě vás může začít přikrývat větvemi. I tak je nutné se nehýbat a po delší době se velice opatrně vzdálit. Pokud ovšem ztratíme nervy a začneme utíkat, může šanci zachránit se zvýšit odhazování věcí nebo batohu, které mohou medvěda zaujmout. Doporučuje se také rychle vylézt na vysoký strom. Medvěd je velice rychlý a tento únik volíme opravdu jen v nejkrajnějším případě.

OBLASTI VÝSKYTU MEDVĚDŮ

Při stanování v oblasti s výskytem medvědů je důležitou podmínkou vařit v dostatečné vzdálenosti od místa táboření - vůni jídla dokáže medvěd ucítit na vzdálenost až 5 kilometrů. Šaty, ve kterých jsme vařili, je nutné při výpravách do okolí zanechat v táboře, jsou nasáklé pachem jídla. Všechny potraviny, odpadky, kuchyňské náčiní i hygienické potřeby umístíme nejméně 100 m od tábora na místo alespoň 4 metry nad zemí (skálu, strom), pokud ovšem nenajdeme třeba bezpečnou skalní štěrbinu. Nejlepší by bylo zásoby rozdělit na několik částí a umístit je dál od sebe.

Další populární, i když neprověřenou ochranou před medvědy jsou spreje na medvědy. Jedná se o kapsaicinový (rostlinný alkaloid s vůní papriky) nebo podobný kapsaicinoidový (pepřový) sprej. Je funkční na vzdálenost několika metrů a může medvěda od útoku odradit a zahnat na útěk. Mnozí ale tvrdí, že medvěda naopak ještě více rozzuří. Na mnohých místech je to však jediná povolená ochrana. V Americe je někdy dovolené používat střelnou zbraň, ale pokud na medvěda vystřelíme a jen ho zraníme, je o to nebezpečnější.

Na závěr nezbývá než všem popřát, aby se s medvědem ve volné přírodě raději nesetkali.

Rolničky na medvědy
Vytvořeno03.06.2024
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení